Ričardsono urvinė voverė – Bitukas

2006-05 – 2010-09-20

     O viskas prasidėjo taip... Vieną gražią rudens dieną (berods 2006 m. rugsėjo 14 d.) parduotuvėje buvo apžiūrėti parduodami juodauodegiai prerijų šuniukai. Jų ten buvo du. Vienas atrodė drąsesnis, kitas – bailesnis. Ilgai nereikėjo mąstyti. Jau kitą dieną atsirado narvas, visa jam reikiama įranga (namukas, maistyklėlė, girdyklėlė, kraikas, maistas ir t. t. ir pan.). Berods tą patį (o gal ir kitą) vakarą apsilankymas toje pačioje gyvūnėlių parduotuvėje baigėsi taip laukto prerijų šuniuko įsigijimu. Tai buvo ji – patelė.
     Pirmoji jos kelionė namo buvo sunki. Ji nerimąstingai trypčiojo ir krebždėjo popierinėje dėžutėje, laikas nuo laiko baimingai cypčiodama. Tačiau kelionę į naujus namus ištvėrė. Įrengėme narvą, pastatėme namuką ir pridėjome šieno. Nauja aplinka, nauji veidai, balsai, garsai vertė ją jaustis kiek nejaukiai, tad ji greitai įsitaisė namuke ir beveik nelindo iš ten visą vakarą.
     Pavadinome ją Bite (Bitute). Kodėl? Tiesiog, toks vardas jai tiko labiausiai.
     Pirmoji naktis... Pirmoji diena... Pirmasis jos siurprizas... Šis puslapis... Gyvenimas po to... Ilgas ir gražus gyvenimas.... Apie visa tai (o gal ir ne tik visiškai apie visa tai) jau yra parašyta ir dar bus parašyta kiek vėliau.
     Turint egzotinį gyvūnėlį namuose, natūralu, jog kilo begalė klausimų apie jo auginimą, maitinimą, priežiūrą ir pan. Lietuvoje informacijos apie tai nebuvo, tad teko į pagalbą kviestis internetą. Jame juk visada apstu įvairiausios informacijos. Įnikome į interneto juodauodegių prerijų šuniukų augintojų ir mylėtojų forumus. Greitai gavome atsakymus į daugumą rūpimų klausimų ir dar keletą patarimų. Vėliau, forume pasidalinus pirmosiomis augintinio nuotraukomis, gavome ir gluminančių užuominų, jog greičiausiai mes auginame ne juodauodegį prerijų šuniuką, bet Ričardsono žemės (urvinę) voverę (Spermophilus richardsonii). O mums gyvūnėlį pardavę žmonės, greičiausiai, ir patys nelabai žinojo ką parduoda. Bet taip jau Lietuvoje būna. Džiaugiuosi, kad, praėjus keliems metams, šios problemos jau daugiau nebėra.
     Kuo gi skiriasi tada juodauodegis prerijų šuniukas ir Ričardsono urvinė voverė? Pasėdėjus prie kompiuterio ir pervertus kelioliką interneto puslapių, paaiškėjo, jog juos labai dažnai painioja vienus su kitais dėl panašios išvaizdos jaunystėje (suaugę šie abu gyvūnėliai akivaizdžiai skiriasi vienas nuo kito). Peržiūrėjus dar ir galybę įvairių nuotraukų iš interneto – abejonių neliko. Mes iš tiesų turime ne juodauodeginį prerijų šuniuką, bet ne ką mažiau mielą ir jaukią Ričardsono urvinę voveraitę.
     Laikas bėgo, Bitutė augo ir šiek tiek keitėsi. Žvelgiant į tuos pokyčius, kilo naujos abejonės: patelė kažkaip vis labiau ėmė priminti patinėlį... Užklausus internete kaip atskirti patelę ir patinėlį, galutinai buvo įsitikinta, jog tai patinėlis, o ne patelė. Atėjęs rujos metas akivaizdžiai išryškino ir fiziologinius lyčių skirtumus. Taip juodauodegių prerijų šuniukų patelė tapo Ričardsono urvinės voverės patinėliu – Bituku.

     Susidomėjote kas bus toliau ir norite sužinoti dar daugiau? Tada metas keliauti į specialiai Bitukui ir jo rūšiai skirtą atskirą puslapį.

Bitukas: ilgas ir gražus gyvenimas